Via ferrata Kyseľ

… alebo ferrata HZS 🙂

 

Nič pre ľudí, ktorí majú strach z výšok

skôr pre tých, ktorí ich vedia tolerovať :D.

Nádherné miesto v Slovenskom raji, ktoré stojí za to vidieť. Ako asi viete, toto nie je obyčajná túra, kde si vystačíte so základnou výbavou. Čo teda na také ferraty potrebujete ?

  • ferratový set s helmou ( dá sa za poplatok zapožičať na mieste)
  • pevnú ideálne nepremokavú obuv
  • ferratové rukavice ( výhoda)
  • veľa tekutín

Poplatky

Ak teda nevlastníte ferratový set, ako som vyššie spomenula – dá sa na mieste zapožičať. Takýto set obsahuje helmu, sedák, tlmič pádu, karabíny. Za zapožičanie setu + lístky + parkovanie sme platili dokopy 35 €. ( 2 osoby)

Časová náročnosť

Je dobré vedieť, že sa nejedná o najkratšiu túru. Priemer je vraj 7 hodín ( za predpokladu, že fotíte, máte pauzy, idete takým pomalším tempom). Nám sa to podarilo za 5:45 hodín cca 😀

Čo všetko vás čaká?

Slovenský raj je krásny sám o sebe. Po ceste uvidíte krásnu prírodu, menšie vodné plochy, potoky, skaly, vodopády…. Potom je tu tá očakávaná ferratová časť. V tejto fáze sa zapnete do výstroje, niekto tam vždy je, aby skontroloval ľudí, či to majú dobre , prípadne im pomohol. 🙂

Samozrejme, nepôjdete non-stop na karabínach. Je to rozdelené do niekoľkých fáz. Miestami sa ide aj poriadne do výšky, ale je to celkom o hlave :). Vo výškach uvidíte tie najkrajšie veci. 

Trasa

Čo sa trasy týka, išli sme autom do Čingova. Na tomto mieste sú spomínané požičovne, parkovisko ale aj detská ferrata. Ďalej už teda postupujete pešo podľa turistických značiek. Sprievodca, u ktorého si kúpite lístky, vám dá aj mapu, vysvetlí trasu a telefónne číslo – keby niečo 😀 . Keď zdoláte poslednú ferratovú fázu smerujete na Kláštorisko – kde je chata. Aj občerstvenie a požičovňa bicyklov ( keby ste už náhodou nevládali ).

 

Za mňa super výlet, miesta, ktoré sa oplatí vidieť a zážitky, ktoré sa oplatí zažiť 😀 🙂 Ak rozmýšľate, smelo do toho!